Blog
21 kwietnia 2020

Co dalej z polskimi skokami narciarskimi?

Nie da się ukryć, że kadra nam się starzeje. To zła wiadomość dla kibiców skoków narciarskich w naszym kraju. Możliwe, że niebawem nie tylko będziemy wspominać świetne skoki Adama Małysza, ale i zatęsknimy za Kamile Stochem i spółką.

Czy Polacy mają najstarszą kadrę skoczków narciarskich?

Niestety tak. W sezonie 2019/20 reprezentacja Polski w skokach narciarskich była najstarsza spośród wszystkich drużyn narodowych. Średnia wieku Biało-Czerwonych wyniosła ponad 30 lat. Dla porównania u Niemców było to około 27 lat, u Austriaków nieco ponad 25, z kolei najmłodsi byli Słoweńcy i Norwegowie, których średnia wyniosła około 24 lata.

Nieprzypadkowo właśnie te reprezentacje porównujemy do Polski. Właśnie one od wielu lat – razem z Biało-Czerwonymi – najbardziej liczą się w tym sporcie. W minionym sezonie niestety większość z nich nam uciekła. Polska po raz pierwszy od sezonu 2015/16 znalazła się poza podium najlepszych drużyn. Wyprzedzili nas Niemcy, Austriacy i Norwegowie, a tuż za nami uplasowali się Słoweńcy, którzy zaliczyli szczególnie udaną końcówkę sezonu.

Z tego względu można uznać, że poprzedni sezon nie był najlepszy w wykonaniu Polaków. Głównie dlatego, że brakowało czwartego skoczka, który regularnie punktowałby w Pucharze Świata. Bo zastrzeżeń do Dawida Kubackiego (4. miejsce w klasyfikacji generalnej, wygrana Turnieju Czterech Skoczni), Kamila Stocha (5. miejsce, wygrana w cyklu Raw Air) czy Piotra Żyły (11. miejsce, regularne i dobre skoki) mieć nie można.

Niestety żaden z nich młodszy nie będzie, a kadra potrzebuje świeżej krwi. Stoch niebawem skończy 33 lata, czyli tyle, ile ma już Żyła, a Kubacki liczy już sobie 30 wiosen.

Sprawdź też: EURO 2020 przełożone z powodu koronawirusa

Jak będzie wyglądał przyszły sezon dla skoczków?

Pustka po Małyszu została niemal od razu wypełniona dzięki Stochowi. Tak na marginesie, czy wiecie, że BETFAN ma w swojej ofercie, czy Małysz będzie kandydował na prezydenta? Jakie są wasze typy na takie wydarzenie?

malysz prezydentem betfan

A wracając do Stocha, to ten niebawem może zakończyć karierę, ale wiadomo już, że niemal na pewno w następnym sezonie jeszcze wystartuje. Czy zakończy swoje zmagania w Pucharze Świata z przytupem i zdobędzie Kryształową Kulę?

A może dokona tego Kubacki, który przez kolejne 2-3 sezony może być najlepszym polskim zawodnikiem? W BETFAN możecie obstawić, czy któremuś z Polaków uda się zdobyć PŚ w sezonie 2020/21.

skoki wygrana polakow betfan

Mamy nadzieję, że polskie skoki jeszcze w najbliższym sezonie będą stały na wysokim poziomie. Później może być z tym naprawdę ciężko…

5/5 - (1 vote)