Blogciekawostki
17 lipca 2020

Historia CS:GO w pigułce

Counter-Strike to wieloosobowa gra FPS, która od ponad 20 lat cieszy się ogromną popularnością wśród graczy na całym świecie. Warto jednak wiedzieć, że początki tej serii były dosyć nietypowy. W 1999 roku dwóch studentów wpadło na pomysł stworzenia modyfikacji do gry Half-Life. Gracze natychmiast polubili wprowadzone przez nich zmiany, głównie dlatego, że wprowadzały one do gry dość nietypową jak na tamte czasy mechanikę. Popularność dodatku, zapoczątkowała powstanie strzelanki Counter-Strike, której najnowsza odsłona została udostępniona w 2012 roku i nosi nazwę CS:GO.

CS:GO – najważniejsze informacje

Za produkcję najnowszej odsłony CS:GO odpowiada Valve Corporation oraz Hidden Path Entertainment, które były odpowiedzialne również za poprzednie odsłony gry. Rozgrywka opiera się na starciu dwóch przeciwnych drużyn: terrorystów oraz antyterrorystów. W grze znajduje się kilka trybów gry:

 • Turniejowy
 • Uproszczony
 • Deathmatch
 • Gry wojenne
 • Skrzydłowy
 • Strefa zagrożenia

Każdy z wymienionych trybów ma trochę inne zasady gry. Najbardziej znany jest tryb turniejowy, w którym każda z pięcioosobowych drużyn, ma za zadanie wyeliminować wszystkich przeciwników lub wykonać zadania przypisane do charakteru drużyny. Terroryści muszą podłożyć bombę w strefie do tego przeznaczonej, a antyterroryści rozbroić ją przed upływem określonego czasu. W trybie uproszczonym zasady są identyczne, lecz obie drużyny mogą posiadać większą liczbę graczy. Celem trybu deathmatch jest eliminacja jak największej ilości osób – w tym wypadku nie ma drużyn, a każdy gracz walczy osobno.

Gry wojenne przeznaczone są dla osób grających dla czystej przyjemności, bez konieczności rywalizacji. Gracz może wybrać pomiędzy wyścigiem zbrojeń, demolką oraz latającym skautem. Tryb skrzydłowego przypomina gry turniejowej, lecz w starciu biorą udział dwie dwuosobowe drużyny. Strefa zagrożenia jest natomiast odpowiednikiem gier battle royale. Każdy z graczy zaczyna grę bez żadnej broni, a jego zadaniem jest jej zdobycie, a następnie wyeliminowanie innych gracz.

Piłka nożna: Kto ma szanse zagrać w europejskich pucharach?

Counter Strike napędza e-sport

CS:Go to najpopularniejsza strzelanka online na świecie. W kwietniu tego roku, w szczytowym momencie w Counter Strike’a grało jednocześnie 1 305 714 osób, co jest aktualnym rekordem wśród rozgrywek sieciowych.. Nie był to jednak wyjątek. Każdego dnia na serwery gry loguje się co najmniej kilkaset tysięcy graczy z całego świata. Nic więc dziwnego, że część z nich postanawia pójść o krok dalej i rozpocząć zawodową karierę w e-sporcie.

W dużej mierze właśnie dzięki ogromnej popularności CS:GO, branże gamingowa i e-sportowa rozwijają się tak szybko. Dzisiaj nawet osoba nie związana z grami komputerowymi jest w stanie usłyszeć o takiej imprezie jak Intel Extreme Masters, który odbywa się w Katowicach.

Na IEM swoje umiejętności pokazują najlepsi gracze na świecie, którzy zarabiają ogromne pieniądze, a ich sława jest porównywalna do tej, którą cieszą się zawodowi sportowcy. W samym 2020 roku, każdy gracz Astralis (najlepszej formacji na świecie) zainkasował około 3 mln złotych na głowę.

Przykładów popularności gwiazd e-sportu nie trzeba wcale szukać za granicą. Wystarczy wspomnieć, że Izak, były zawodnik Counter Strike a obecnie komentator, promował tak znane marki jak Old Spice czy Play. Inny były zawodnik CS:GO, pashaBiceps został w zeszłym roku twarzą bukmachera LV BET.

Warto wspomnieć, że oprócz Intel Extreme Masters, regularnie organizowane są również inne turnieje esportowe, na których można oglądać rywalizację w CS:GO. Są to między innymi:

 • DreamHack
 • PGL Major
 • ELEAGUE Major
 • FACEIT Major
 • StarLadder Major
 • ESL One

Zakłady na esport oferują między innymi: BetclicETOTO

Ciekawostki o Counter-Strike: Global Offensive

W trakcie 20-letniej historii gry wokół niej pojawiło się wiele interesujących, zaskakujących faktów. Oto garść z nich:

 1. W początkowej wersji cs:go nie było trybu turniejowego oraz skórek do broni.
 2. Nawet na najwyżej ustawionej jakości cienia, nie można zobaczyć własnego cienia.
 3. W grze do wyboru jest piracka wersja języka angielskiego.
 4. Włączenie samouczka pomaga w szukaniu bomby podłożonej w granacie dymnym.
 5. W grze można rzucić granat na kilka różnych sposobów.
 6. Wiele osób myśli, że kucając może zwiększyć swoją celność. Niestety tak nie jest.
 7. Strzelając do bankomatów położonych na mapie Overpass, można zobaczyć wypadające z nich pieniądze.
 8. Najdrożej sprzedana skórka do AWP kosztowała około 61000$.
 9. Na niektórych mapach w grze można spotkać … kurczaki. Co więcej, wystarczy do niego podejść oraz nacisnąć przycisk akcji, by kurczak zaczął chodzić za graczem aż do momentu, gdy ktoś go zabije.

Jak, gdzie, co obstawiać CS:GO u bukmachera?

Rosnąca ilość organizowanych imprez i śledzących je fanów, nie pozostały niezauważone przez bukmacherów. Ci coraz chętniej organizują zakłady na e-sport, umożliwiając graczom obstawianie meczów CS:GO. Co ciekawe, oferta bukmacherów dotyczy nie tylko najpopularniejszych wydarzeń gamingowych jak IEM Katowice, ale również mniejszych lokalnych zawodów.

Co można obstawiać u bukmacherów w CS:GO?

 • Wygrana
 • Wygrana runda/mapa
 • Runda pistoletowa
 • Suma map
 • Suma rund na mapie
 • Dokładny wynik pojedynku

kursy bukmacherskie sts

Oprócz tego, właściciele zakładów bukmacherskich coraz częściej oferują również zakłady na wynik pojedynczego gracza.

Źródła:

https://www.fandom.com/articles/counter-strike-history, https://kinguin.ly/8-interesting-csgo-facts-you-didnt-know/

5/5 - (2 votes)