Blog
18 lutego 2020

10 ciekawostek o Mistrzostwach Europy w piłce nożnej 2020

Już za nieco ponad 100 dni będziemy mieli okazję po raz kolejny przeżyć święto europejskiej piłki. Euro 2020, bo o tym turnieju mowa, będzie wyjątkowe z kilku względów. Z jakich? Tego możecie się dowiedzieć z naszego artykułu o ciekawych faktach na temat ME 2020. Zapraszamy!

Po raz trzeci na Mistrzostwach Starego Kontynentu zagra reprezentacja Polski. Czy tym razem uda się nam awansować dalej niż ćwierćfinał w 2016 roku? Czy hasło do 3 razy sztuka będzie dla nas łaskawe? Serce kibica podpowiada, że tak, ale fakty, na jakich bazują analitycy bukmacherscy, są nieco mniej dla nas optymistyczne. Z tego też powodu, legalni bukmacherzy nie widzą nas w roli faworytów do wygrania turnieju. Ale co pocieszające – obstawiają, że wyjdziemy z grupy. Dobre i to.

Tyle słowem wstępu, a teraz czas na 10 interesujących faktów na temat EURO 2020

Ciekawostki o ME 2020 w piłce nożnej

#1 15 edycji już za nami

Euro 2020 będzie 16 edycją Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Pierwsze tego typu zawody odbyły się wbrew pozorom niedawno, bo zaledwie 60 lat temu, w roku 1960 we Francji. Dla porównania pierwsze Mistrzostwa Świata zostały rozegrane w roku 1930 w Urugwaju.

#2 Debiuty 6 krajów

Będą to pierwsze Mistrzostwa Europy rozgrywane w więcej niż dwóch krajach. Łącznie gospodarzem Euro 2020 będzie aż 12 krajów. Dodatkowo 6 z nich nigdy nie było organizatorem jakiejkolwiek imprezy rangi mistrzowskiej. Są to Azerbejdżan, Dania, Irlandia, Węgry, Rumunia i Szkocja. W każdym z krajów mecze będą rozgrywane na jednym stadionie.

Z archiwum: FAWORYCI MUNDIALU W ROSJI WEDŁUG MOURINHO

#3 Wzrost liczby uzczestników ME

Podczas Mistrzostw we Francji w 2016 roku została zwiększona do 24 liczba zakwalifikowanych do turnieju drużyn. Ten sam system został przyjęty dla Euro 2020. Wcześniej w latach 1960-1976 były to 4 drużyny, następnie w latach 1980-1992 zwiększono liczbę drużyn do 8. Wzrost popularności piłki nożnej w Europie spowodował, że w latach 1996-2012 w Euro uczestniczyło 16 reprezentacji.

#4 Czy Wembley będzie dla nas szczęśliwe?

Półfinały i finał Euro 2020 zostanie rozegrany na stadionie Wembley w Londynie. Arena ta gościła już finał Mistrzostw w roku 1996. W meczu finałowym Niemcy pokonali wówczas Czechów po dogrywce 2:1, zdobywając trzeci w historii tytuł.

#5 Portugalia i jej fart na ME 2016

W 2016 roku podczas Mistrzostw Europy doszło do nietypowej sytuacji. Reprezentacja Portugalii, która została mistrzem, w fazie grupowej nie odniosła żadnego zwycięstwa. Po trzech remisach, awansowała jako jedna z 4 drużyn zakwalifikowanych do dalszej fazy z 3 miejsca, z największą ilością punktów po fazie grupowej.

Gdzie obstawiać Euro 2020? Betclic, Fortuna, STS? Sprawdź ranking bukmacherów na stronie głównej

#6 Brak automatycznej kwalifikacji

Euro 2020 to pierwsze mistrzostwa, na które żadna z reprezentacji nie otrzymała automatycznej kwalifikacji. Tradycją do tej pory było, że gospodarz otrzymywał prawo gry w finałach bez kwalifikacji. Ze względu na 12 krajów organizujących Euro 2020, w tym roku było to niemożliwe.

#7 Mecze z polityką w tle

UEFA zdecydowała, że podczas Euro 2020 niektóre pary drużyn będą niedozwolone z powodów politycznych. Nie ma możliwości bycia wylosowanym do tej samej grupy dla par Kosowo/Rosja oraz Ukraina/Rosja. Ma to na celu zapobiegnięcie konfliktom, jak również umożliwienie kibicom swobodnego oglądania meczów na żywo.

Sprawdź też: Ciekawostki o MŚ 2018 w Rosji

#8 Rekordowa ilość bramek

Meczem z największą ilością bramek na Mistrzostwach Europy było spotkanie Jugosławia – Francja w roku 1960. Zakończył się on wynikiem 5:4 dla Jugosławii.

#9 Były prezydent UEFA najlepszym strzelcem

Najwięcej bramek podczas pojedynczych mistrzostw zdobył Michel Platini. Podczas Euro 1984 strzelił on 9 goli, prowadząc Francję do pierwszego tytułu mistrzowskiego w historii. Strzelił on gola w każdym z meczów Francji, dodatkowo zdobywając dwa hattricki w fazie grupowej. Z kolei najwięcej spotkań na mistrzostwach rozegrał Portugalczyk Cristiano Ronaldo. Łącznie ma ich 21, oraz jeden tytuł mistrzowski zdobyty w 2016 roku.

#10 Rekordowa i pechowa Anglia

Krajem z największą liczbą rozegranych spotkań na Euro bez zdobycia tytułu jest Anglia. Reprezentacja tego kraju rozegrała łącznie 31 meczów na wszystkich mistrzostwach i ani razu nie dotarła nawet do finału. Najlepszym wynikiem jest brązowy medal wywalczony w 1996 roku, gdy Anglia była gospodarzem mistrzostw.

Co po tych Mistrzostwach Europy przejdzie do historii piłki nożnej? Czy Ronaldo strzeli więcej bramek niż Platini? Czy jego ekipa obroni tytuł? Kto będzie najlepszym strzelcem imprezy? Na te i wiele innych pytań dostaniemy odpowiedzi w II połowie lipca, a tymczasem bukmacherzy internetowi przygotowali specjalne oferty na ME 2020

źródła: wikipedia.org/wiki/Mistrzostwa_Europy_w_Pi%C5%82ce_No%C5%BCnej_2020

5/5 - (3 votes)